Den givna mötesplatsen för svenskt näringsliv sedan 1984

Kvalitet, hantverk och omtanke i varje led

I dag är Bjursunds Slakteri synonymt med kvalitet och omtanke – både gällande produkter och processer. Målet är inte att vara det billigaste alternativet, utan det mest kvalitativa. Ambitionen är att lämna ett avtryck – lokalt, nationellt och hos varje kund som uppskattar ett riktigt bra köttstycke.

När Martin Johansson för drygt tio år sedan vann budgivningen på konkursboet efter Blå Kustens Slakteri hade han aldrig drivit något liknande tidigare. Han kom från fastighetsutvecklingsbranschen i Stockholm, med en bakgrund från KTH och erfarenhet av att samordna komplexa byggprojekt. Men en idé hade grott länge – att bygga ett svenskt köttvarumärke med samma stolthet och kvalitetstänk som de stora producenterna i USA och Australien.
– Jag hade varit mycket på gården här i Bjursund och sett potentialen. När tillfället kom vågade jag hoppa på. Jag tänkte att om man kan erbjuda riktigt bra kvalitet och service, då finns det alltid en marknad, berättar Martin.

Bjursunds Slakteri i Valdemarsvik drivs idag med samma mål som från start – att leverera kött av högsta kvalitet, producerat med respekt för både djur och människor. Allt sker under samma tak, från mottagning till styckning och leverans.

Ett hantverk i ständig utveckling
Martin satte tidigt ihop ett team och började systematiskt utvärdera varje steg i processen. Genom att analysera hur varje åtgärd påverkade slutresultatet skapades en unik kvalitetsmatris som fortfarande ligger till grund för arbetet.
– Vi började inte med priset, utan med processen. Först bestämmer vi hur vi ska nå den bästa kvaliteten – därefter räknar vi på vad produkten faktiskt kostar att göra rätt, säger han.

Idag har företaget 22 anställda och hämtar 95 procent av sina djur från gårdar inom en timmes radie. Det ger kortare transporter, lägre klimatpåverkan och en nära relation till de lokala bönderna.
– Vi är flexibla och hjälper gärna våra leverantörer. Det handlar om partnerskap – att betala rättvist, hålla korta köer och finnas till hands. Servicen mot leverantörerna är lika viktig som servicen mot kunderna, förklarar Martin.

Ett varumärke byggt på förtroende
Att bygga upp ett varumärke i livsmedelsbranschen tar tid, men Bjursunds Slakteri har lyckats genom envishet, transparens och ett kompromisslöst kvalitetstänk. Idag levererar företaget till kunder över hela landet – från Kalmar till Stockholm – främst till grossister, dagligvaruhandel och restauranger, men också genom avtal med kommunerna Norrköping och Valdemarsvik. När restauranger började skriva ut ”Kött från Bjursund” på sina menyer blev det ett bevis på att visionen burit frukt.
– Det var ett stort ögonblick. Det är inte vi som har byggt varumärket, det har kunderna gjort genom att prata om oss. Mun-till-mun-rekommendationer är vår starkaste marknadsföring, säger Martin.

Trots hård konkurrens och små marginaler har företaget valt att växa hållbart.
– Vi hade kunnat expandera snabbare, men det hade inte gått utan att tumma på kvaliteten och vårt sätt att arbeta. För oss handlar det inte om att bli störst, utan om att göra bäst ifrån oss, säger Martin.

Intervju: Adam Rabhi