Den givna mötesplatsen för svenskt näringsliv sedan 1984

De håller lastbilarna rullande

Sedan starten på 90-talet har Fordon och Marinservice vuxit från ett enmansuppdrag till en regional kraft inom service och påbyggnation av tunga fordon. Med verkstäder i både Nykvarn och Eskilstuna, ett starkt nätverk av samarbetspartners och en lösningsfokuserad inställning, är företaget idag en självklar aktör för åkerier som kräver snabb, pålitlig och flexibel service.

Sedan 1998 har Fordon och Marinservice i Nykvarn servat och reparerat tunga fordon, så som lastbilar, bussar och släp, oavsett märke. Påbyggnationer är ett särskilt fokusområde, där de bland annat installerar kranar och bygger grusbilar. Idag är företaget dessutom ackrediterat av SWEDAC, vilket gör att de kan släcka tvåor direkt från besiktningen.
Vi träffar delägaren Rolf ”Roffe” Andersson som anser att relationer är en nyckel till framgång.
– För att täcka kundernas akuta behov samarbetar vi med flera andra verkstäder i regionen. Dessutom erbjuder vi mobila servicetjänster, inklusive fältservice av AC, även på skogsmaskiner. Vi har alltid varit lösningsorienterade, för oss handlar det om att hålla Sveriges lastbilar rullande, säger Roffe.
Han berättar att historien om Fordon och Marinservice började på vägarna i mitten av 90-talet då han körde för Posten – ett uppdrag som snabbt växte. Från en enskild bil expanderade fordonsflottan till sju långtradare och två budbilar. När behoven förändrades tillkom både betongbilar och kranbilar, men det var Postens efterfrågan på service och underhåll som lade grunden till något helt nytt.
– De behövde en pålitlig verkstadspartner. 1996 började vi åta oss serviceuppdrag och två år senare föddes Fordon och Marinservice, berättar Roffe.

Satsningar i Eskilstuna
2014 expanderade verksamheten med Fordonsservice i Eskilstuna AB, som har en liknande inriktning men med större fokus på jourverksamhet och däckservice. Åtta personer arbetar där idag, och 2023 flyttade de in i en helt ny verkstad. Nu planeras ytterligare ett lyft – en nybyggnation på cirka 2 000 kvadratmeter med butik, däckverkstad och stort reservdelslager.
En viktig kugge i Eskilstunaverksamheten är Håkan, som har lång erfarenhet av både åkeri och verkstad. Under hans ledning har verkstaden vuxit till att idag omfatta fyra fullt utrustade platser för tunga fordon, inklusive fordon upp till 33 meters längd. Verksamheten är auktoriserad partner till JOAB och återförsäljare för Hydroscand, vilket innebär att de är fullt auktoriserade att utföra service och påbyggnationer på deras utrustning.
– Oavsett fordonets märke räcker det med ett samtal. Vi har både kompetens och resurser för att lösa det mesta direkt, säger Håkan.
Han berättar vidare att de, utöver den vanliga verkstaden, har två fullt utrustade däckverkstäder för tunga fordon, en specialiserad däckservicebil och ytterligare två servicebilar för mekanik som täcker området från Eskilstuna till Uppsala och Arlanda Stad.
Härutöver är jourverksamheten välutvecklad. Med hyrfordon och ett eget omfattande reservdelslager kan de snabbt hjälpa kunder även vid akuta driftstopp.
– Som exempel kan nämnas att vi nyligen bytte både bromsar och däck på bara 35 minuter efter att ett slitage upptäckts i samband med däckbyte. Sådant är möjligt tack vare rutinerade medarbetare och välfyllda hyllor, säger Håkan.

Stark bredd även i Nykvarn
I verkstaden i Nykvarn är det Patrik Hjertbro – mer känd som ”Olle” – som har det dagliga ansvaret. Smeknamnet har hängt med sedan skoltiden och blivit en naturlig del av hans yrkesidentitet. Han började jobba med Roffe 2013 och har sedan dess gått från att vara anställd mekaniker till att bli delägare och verkstadsansvarig.
– En sak leder till en annan. Jag gillar att fortfarande kunna vara på golvet, även om det blir mer administration nu, säger Olle, som haft sin nuvarande roll sedan 2023.
Verkstaden i Nykvarn är 700 kvadratmeter stor, med fyra portar som klarar ekipage på upp till 24 meter. Här jobbar fyra mekaniker tillsammans med Olle, och man erbjuder komplett service, reparation och framför allt påbyggnationer för lastbilar och tungtransporter.
– Vi gör mycket specialbyggen – allt från kranar och grusbilar till växellastare och utställningsbilar. Ofta är det kundunika lösningar för dem som inte vill ha vad alla andra har, berättar Olle.

En problemlösare
Bland tjänsterna finns även installation och kontroll av färdskrivare samt komplett däckservice för lastbilar, entreprenadmaskiner och jordbruksfordon.
– Vi har kompetent folk, står för hög kvalitet på jobben och arbetar lösningsfokuserat. Nästa steg är att ta in mer personal för att möta efterfrågan, säger Håkan.
Parallellt har de också utvecklat det egna varumärket New Mill Customs. Olle är en nyckelperson bakom New Mill Customs, vilket kretsar kring byggnation av specialdesignade lastbilar med motivlackering och egna lösningar. Fordon och Marinservice är också en av hörnstenarna i STC (Specialized Trailers och Cranes Sweden AB), men verkstadsverksamheten har fortsatt att stå starkt på egna ben.
– Vi har hittat vår nisch och växer med våra kunder. Framtiden ser ljus ut i både Nykvarn och Eskilstuna, konstaterar Rolf Andersson.
För Olle är variationen roligast – inget jobb är det andra likt.
– Det dyker alltid upp nya problem att lösa eller nya byggen att genomföra. Vi jobbar med högt i tak och öppen kommunikation. Det är viktigt att medarbetarna trivs, får vidareutbildning och tycker att jobbet är roligt, säger han.
Framåt ser han potential i både nya lokaler och fler specialuppdrag – bland annat inom tankbilsbyggnationer i form av både reparation och nybyggnad.
– Vi letar alltid efter drivna personer som vill utvecklas med oss.

Intervju: Richard Eriksson
Text: Örjan Persson